Taşlama Nedir?

Taşlama Nedir?

Taşlama işlemi, yüzeyin aşındırılması ile yapılan bir faaliyettir. Özellikle üretim yapılan fabrikalarda bu işlemin sıklıkla yapıldığını görebilirsiniz. İşlemin yapıldığı makine, taşlama makinesi olarak isimlendirilir.

Taşlama işlemi döner disk yardımı ile gerçekleştirilir. Yapılan işlem ile malzeme üzerinden talaş kaldırılır. Yapılan işlem sonrasında yüzeyin çok daha pürüzsüz bir hal alması sağlanır.

Taşlama İşlemi Ne İşe Yarar?

Taşlama faaliyeti ile iş parçalarının üzerindeki talaşın kaldırılması hedeflenir. Taşlama tezgâhlarında yapılan işlem ile yüzeyin çok daha pürüzsüz olması amaçlanır. Taşlama yapılan yüzeylerin kalitesi artar. Artan bu kalite ile pürüzsüz yüzeye daha hassas ürünlerin konulması sağlanır.

Taşlama makinelerinde kullanılan taşlar, aşındırıcı olup sert bir yapıya sahiptir. Bu taşlar taşlama tezgahlarında oldukça yüksek devirlerde döner. Bu dönü sayesinde taşlama yapılan yüzeyin istenen kıvama ulaşması sağlanır.

Taşlama işleminin yapılmasının en önemli nedeni yüzeyi çok daha kaliteli bir görünüme kavuşturmaktır. Sanayi alanında kullanılan taşlama makinelerinin de birbirinden farklı özellikleri vardır. En yaygın kullanılan taşlama makineleri arasında satıh taşlama makinesini sayabiliriz. Cıvata Taşlama işlemi, imalat aşamasında yapılan son faaliyettir. Bazı yüzey ürünlerinde yüzey kalitesinin pürüzsüz bir hal alması istenmeyebilir. Bu nedenle işlemin uygulanabileceği alan ve yöntem sektör faaliyetlerine göre farklılıklar gösterebilir.

Taşlama Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada taşlama işlemi yapılan sektör faaliyetlerine göre taşlama çeşitliliği de vardır. Bu kapsamda yaygın olarak kullanılan taşlama yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Satıh taşlama
  • CNC taşlama
  • Puntasız taşlama
  • Silindirik taşlama

Sektör faaliyetlerinizle uyumlu olan taşlama yöntemlerini kullanarak yüzeyin pürüzsüz hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Taşlama çeşitleri arasında dikkat çeken yöntemler arasında silindirik taşlama yöntemine dikkat çekmek istiyoruz. Bu taşlama yönteminde silindirik taşlama makineleri kullanılır. Uygulama esnasında hem parça hem de taş döner. Bu makineler, pek çok üründe kullanılan silindirik şekle sahip ürünlerin imalatında tercih edilir. Özellikle havacılık, medikal ya da kalıp alanlarında bu yöntemin kullanıldığı görülür.

Taşlama işlemi, sektör faaliyetlerinde yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Yapılan uygulama, dün olduğu gibi bugün de ve yarın da popüler uygulama olarak kalmaya devam edecektir.

KATALOĞU İNDİRMEK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.
Konusunda uzman, profesyonel satış ekibimizin size en kısa zamanda dönüş yapabilmesi için lütfen alttaki bilgileri eksiksiz doldurunuz. Ürün talebinizi, adet ve sevkiyat adresi bilgilerini belirterek gönderiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.