Sıcak Dövme Nedir?

Sıcak dövme nedir? Dövme, metal bir malzemeyi dövme kalıbının içinde deforme etmek için yapılan bir işlemdir. Sıcak dövme işlemi sektörümüzde somun vida ve cıvata imalatı yapılırken kullanılmaktadır. Yapılan uygulama, metal malzemeleri şekillendirmede kullanılan önemli faaliyetlerden biridir. Şekillenen metal ürünler, sektör faaliyetlerini gerçekleştirmek adına verimli şekilde kullanılabilir. Sanayi alanlarında kullanılan iki farklı dövme yöntemi vardır. Bunlardan birisi soğuk, diğeri ise sıcak dövme yöntemidir. Cıvata sıcak dövme nasıl yapılır? Cıvata imalatı yapan firmalar genellikle sıcak dövme işlemi uygulayarak cıvatalara şekil vermektedir.

Metalin, kristalleşme sıcaklığının üzerine çıkarılarak dövülmesi uygulaması sıcak dövme yöntemidir. Yoğun ısı ile metalin istenen şekle kavuşması sağlanabilir. Metalin niteliklerine göre soğuk dövme yöntemi de uygulansa da yaygın olan uygulama sıcak dövmedir.   

Sıcak Dövme Süreci Nasıl İşler?

Sıcak dövme işlemi, metallerin sıcaklık altında şekil değiştirmesi prensibine göre yapılır. Yapılan işlem sonrasında soğuyan metal şeklini koruyacaktır. Alaşım ya da saf metalin şekil değiştirmesi için belli bir sıcaklığa kadar ısıtılması gerekir. Isıtılan metale şekil vermek doğal olarak daha kolaydır. Bu kapsamda yapılan uygulamalarda çelik ürünler 1250 dereceye kadar, titanyum malzemeler 750-1040 dereceye kadar ısıtılır. Isıtma işlemi sonunda sektör faaliyetlerine uygun olarak metale şekil verilebilir.

Sıcak dövme yönteminin sektör faaliyetlerinde sağladığı çok önemli avantajlar vardır. Bu kapsamda aşağıdaki avantajları sayabiliriz.

·         Kimyasal safsızlığın giderilmesi sağlanır.

·         Malzeme, homojenize tane yapısına kavuşur.

·         Doğru şekillendirme gerçekleştirilir.

·         Malzemenin kırılma direnci artırılır.

·         Daha yüksek ağırlık ve hacim parçaları oluşturulur.

Sıcak Dövme Hangi Sektör Alanları İçin Gereklidir?

Tüm metaller belli bir alaşım oranına sahiptir. En yaygın bilinen dövme alaşımları arasında pirinç, karbon, çelik, paslanmaz, alüminyum, bronz ve bakırı sayabiliriz. Sıcak dövme işlemi daha çok havacılık ve otomotiv sektöründe kullanılır. Havacılık sektöründe yapılan uygulama, hava limanı, uçak motorları ve yardımcı ekipmanların şekillendirilmesine katkı sağlar. Otomotiv sektöründe ise şasi parçaları, eklemler ve krank millerinin şekillendirilmesinde bu işlem yapılır.

Elektrik sektöründe de kullanımını gördüğümüz bu uygulamadan, iletim ve enerji üretim araçlarının şekillendirilmesinde istifade edilir. Bunun yanında makine ve makine elemanlarında, madencilik, inşaat ve sıhhi tesisat sektöründe bu uygulamadan yararlanılır.  Malzemenin şekillendirilmesinde son derece verimli uygulamalar yapılmasını sağlayan sıcak dövme yöntemi ile sektör faaliyetlerinizi hareketlendirebilirsiniz.

KATALOĞU İNDİRMEK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.
Konusunda uzman, profesyonel satış ekibimizin size en kısa zamanda dönüş yapabilmesi için lütfen alttaki bilgileri eksiksiz doldurunuz. Ürün talebinizi, adet ve sevkiyat adresi bilgilerini belirterek gönderiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.