Ovalama Nedir?

Ovalama Nedir? ovalama cıvata, somun ve vida imalatı yapılırken sıklıkla kullanılmaktadır. Cıvata Ovalama, bir tezgâh üzerinde vida ve cıvataya diş açmak için yapılan bir işlemdir. Kullanılan tezgâh sayesinde firmalar seri üretime geçerek aktif şekilde imalat yapabilirler. Sağlam yapısı ve üretim kapasitesi ile bu tezgâhlar işletmelere büyük kolaylık sağlar. Söz konusu tezgâhı kullanan işletmelerin verimli ve düzenli şekilde seri üretim yaptıkları görülür. Cıvata ovalama işlemi nasıl yapılır? Cıvata ovalama ile cıvatalara diş açılarak cıvatanın amacının tam olarak sağlaması işlemi yapılmaktadır.

Ovalama işleminin elle ya da tezgâh haricinde başka bir aletle yapılması mümkün değildir. Kullanılan tezgâh sayesinde vida ve cıvata istenen milimetrik oranda açılabilir. Sağlam ve dayanıklı yapısı ile uzun yıllar kullanılabilen bu tezgâhlarda binlerce vida ve cıvata üretimi yapılabilir. Bu işlem ile verimlilik artırıldığı gibi üretim maliyetleri de istenen oranda düşer. Vida ovalama işlemi ile vidanın istenilen düzeyde cıvata ile birleşebilmesi için dişleri açılmaktadır.  

Çalışma kapasitesi göz önünde bulundurularak imalat sektöründe istenen sayıda vida ve cıvata üretimi yapılabilir. Seri üretime olumlu katkı sağlayan bu tezgâhlar sayesinde işletmelerin iş yükü hafifler ve sektördeki rakiplere meydan okumak mümkün hale gelir.

Ovalama İşlemi Ne İçin Yapılır?

İnşaat ve yapı sektöründe kullanılan malzemelerin başında vida ve cıvatalar gelir. Söz konusu ürünler, iki yüzeyin birleştirilmesi için kullanılır. Bu malzemelerin her biri farklı diş aralığında üretilir. Kimi ürünler uzun yapıda olduğu gibi kimileri de kısa yapıdadır. Kullanıcı, ihtiyacı olan vida ve cıvataların bu özelliğini göz önünde bulundurarak satın almalıdır. Ovalama ile diş açma işlemi sayesinde vida ve cıvatalar istenen diş aralığına göre üretilebilir. Bu işlem için de verimli şekilde kullanılan bir ovalama tezgâhına ihtiyaç vardır.

Vida, tek parça bir ürün olmasının yanında cıvata, iki parçadan oluşur. Cıvata, somun ve dişi parça olmak üzere iki parçadır. Bu parçaların bir araya gelmesi ile cıvata, vidaya nazaran daha güçlü bir tutma gücü elde edilmesini sağlar. Bu cıvata ve vidaların sağlıklı şekilde kullanılması için yüzey ile uygun diş aralığında olan ürünlerin kullanılması gerekir.

Ovalama işlemi sayesinde pratik bir şekilde vida ve cıvatanın diş aralığı ayarlanır ve seri üretime geçilebilir. Kapasitesi yüksek bir tezgâh ile büyük miktarda üretim yapmak da mümkündür. Ovalama işlemi dün olduğu gibi yarınlarda da kullanılan bir işlem olacaktır.

KATALOĞU İNDİRMEK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.
Konusunda uzman, profesyonel satış ekibimizin size en kısa zamanda dönüş yapabilmesi için lütfen alttaki bilgileri eksiksiz doldurunuz. Ürün talebinizi, adet ve sevkiyat adresi bilgilerini belirterek gönderiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.