Vida ve Cıvata Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vida ve cıvata arasındaki farklar nelerdir? Vida ve cıvata farkı bilinmediği durumlarda bir kısım hatalar ortaya çıkabilir. Vida ve cıvata üreticileri cıvata imalatı yaparken belirli standartlar ve ölçüler kapsamında üretimlerini yapmaktadır. Bu kapsamda hatalara meydan vermeden doğru ürünleri kullanmak için söz konusu ürünlerin arasındaki farkları bilmek gerekir. Söz konusu ürünler, iki parçayı birleştirmek ya da sabitlemek için kullanılan hırdavat ürünleri arasındadır. Vida ve cıvata imalatı yapan firmalar amacına uygun olarak vida ve cıvataları belirli standartlar kapsamında üretmektedir. Vidanında cıvatanın da görevleri ayrıdır.

Vida ve cıvata farkı temel anlamda çok basittir. Ucu sivri olan malzeme vida, ucu kör olan malzeme ise cıvatadır. Vida, açılacak yivler ile iki malzemeyi birleştirirken cıvata, somun ve bağlantı ekipmanı ile iki parçayı birbirine bağlar. Vida ve cıvatanın görevleri arasındaki farklar nelerdir?

Günümüzde piyasadaki ürünleri incelediğinizde onlarca vida ve cıvata çeşidinin bulunduğunu görebilirsiniz. Bunların tamamı aynı işlevi görmekle birlikte yüzeyde duyulan ihtiyaç ve vida/cıvata boyuna göre doğru ürünleri tercih etmek gerekir.

Cıvata ve Vida Nedir?

Cıvata, klasik bir dış bağlantı elemanıdır. Cıvatalar malzemeye tutunmaz. Daha çok ağır yük altındaki malzemeleri birbirine tutturmak için pul ve somunlarla birbirine tutunurlar. Somuna yapılan tork uygulaması ile malzemeler birbirine bağlanır ve iki parça birlikte kullanılır. Allen, altı köşe, havşa başlı ya da yarıklı gibi türleri olan birçok cıvata bulunur.

Vida, bir malzemeyi, başka bir yüzeye konumlandırmaya yarayan dış dişli bağlantı elemanıdır. Vidalar, tornavida ya da matkap gibi ekipmanlarla kullanılır. Bağlantı sırasında somuna ihtiyaç duyulmaz. Bağlama işlemi esnasında vidanın kendisine tork uygulaması yapılır. Vidalara örnek vermek gerekirse, yıldız silindir başlı, havşa başlı ya da sunta vidası gibi ürünleri piyasadan temin edebilirsiniz.

Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı üzere vida ve cıvata farkı son derece basittir. İki ürünün görünüşü dahi birbirinden farklıdır.

Civata ve Vida Farkı

Vida ve cıvata farkı anlamında aşağıdaki hususları sıralayabiliriz.

·         Cıvata kullanımında sabitleme için somun gerekir. Vidada ise somun gerekmez.

·         Cıvatada tork somuna uygulanırken vidada vidanın kendisine uygulanır.

·         Cıvatalar diş çekilmemiş malzemelerde kullanılır. Vida ise diş çekilen malzemelerde kullanılır.

·         Cıvatalar vidaya nazaran daha güçlü sıkma sağlar.

·         Cıvataların yarattığı güvenlik vidalardan daha fazladır.

·         Cıvatalar vidalara nazaran daha büyük yük taşır.


KATALOĞU İNDİRMEK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.
Konusunda uzman, profesyonel satış ekibimizin size en kısa zamanda dönüş yapabilmesi için lütfen alttaki bilgileri eksiksiz doldurunuz. Ürün talebinizi, adet ve sevkiyat adresi bilgilerini belirterek gönderiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.