Sıkışmış Somun Nasıl Çıkarılır?

Sıkışmış somun çıkarmak, kimi durumlarda çok zorlu bir işlem olarak karşınıza çıkabilir. Somunun usulüne uygun şekilde monte edilmemesi ya da paslanması sonucunda sıkışma sorunu ile karşılaşılabilir. Somun imalatı yapan firmalar arasında olan Birikim Cıvata paslanmayan cıvata imalatı ve çelik cıvata imalatı yaparak somun sıkışmasının önüne geçmektedir.

Somunun paslanma neticesinde sıkışmasının temel nedeni yüzeyde oluşan korozyondur. Metalin nemlenmesi sonucu oksijenle temas etmenin etkisi ile paslanma meydana gelir. Yaşanan kimyasal olay neticesinde somun ile civata birbirine iyice birleşir.

Civatanın sıkışmasının bir nedeni de somun ile civatanın arasına ip ve benzeri maddelerin girmesidir. Bu durum da civatanın sıkışarak tekrar açılmasının zorlaşmasına neden olacaktır. Sıkışmanın bir diğer nedeni ise sıkma işlemi esnasında çok fazla güç uygulayarak civatanın fazla sıkılmasına neden olmaktır.

Sıkışmış somun nasıl çıkarılır? Sıkışmış somunu normal yollarla çevirmeye kalktığınızda kolay açamadığınız gibi kırma ihtimaliniz dahi vardır. Bu nedenle bir kısım özel yöntemler uygulamadığınız sürece civatanın çıkarılması mümkün değildir.

Sıkışmış Somun Nasıl Açılır?

Sıkışmış somunun açılması için uygulanacak yöntemlerden biri de pas çözücü kullanımıdır. Paslanma sonucunda sıkışma meydana geldiyse pas sökücü kullanarak civata ve somunun kolaylıkla birbirinden ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Birkaç damla pas sökücü kimyasalın civata yüzeyine damlatılması, işinizin görülmesinde istediğiniz etkinin elde edilmesini sağlayacaktır.

Pas sökücü kimyasal uygulaması ile sıkışmış somun çıkmadı ise ısıtma işlemini uygulayabilirsiniz. Isıtma işlemi, yüzeydeki pası yok olmasını sağlar. Bu da civata ve somunun birbirinden ayrılmasını kolaylaştırır. Isıtma işlemi için pürmüz gibi profesyonel ekipmanlar kullanabileceğiniz gibi çakmakla da bu işlemi yapabilirsiniz.

Somunu Çıkmazsa Ne Yapılır?

Her türlü yöntemi uygulamanıza rağmen somunu yerinden çıkarmayı başaramadıysanız son çare olarak somunu kırmayı düşünebilirsiniz. Anahtarla sıkışmış somun zorlanarak somunun kırılması sağlanabilir. Bu işlem sonrasında somun değiştirilir ve yeni somun takılır. Yapılan uygulama ile soruna uzun vadeli bir çözüm bulunabilir.

Civata ve somun türündeki hırdavat malzemelerin her birinin belli bir mukavemeti vardır. Bu mukavemetin üzerinde bir kuvvet uygulandığında somun kırılır. Sıkışmış somun çıkarma işlemlerinde başarısız oluyorsanız son çare olarak bu uygulama da göz önünde bulundurulabilir. Biraz zaman harcadıktan sonra sıkışmış somun ya gevşeyecek ya da kırılacaktır.

KATALOĞU İNDİRMEK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.
Konusunda uzman, profesyonel satış ekibimizin size en kısa zamanda dönüş yapabilmesi için lütfen alttaki bilgileri eksiksiz doldurunuz. Ürün talebinizi, adet ve sevkiyat adresi bilgilerini belirterek gönderiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.